בניית אפליקציות עם ionic

Posted on Posted in כללי

פיתוח אפליקציית נייטיב למובייל הוא עסק מורכב – צריך למצוא מתכנתים שיודעים לכתוב בשפה הרצויה, בין אם זה לאנדרואיד או ל ios, וצריך להחזיק צוות QA שיבקר את עבודת המתכנתים ויאתר בזמן באגים ותקלות. מאז שפלטפורמות Angularjs ו-Ionic נכנסו לחיינו העניין הפך להרבה יותר פשוט- בעזרת הפלטפורמות האלה ניתן לפתח אתר המותאם למובייל, שנראה ומתנהג כמו אפליקציה מבלי לתכנת בשפה ייעודית. אבל האם זה חוסך את הצורך בפיתוח אפליקציות שונות למערכות הפעלה שונות? האם זה באמת יכול להחליף אפליקציית נייטיב? והעיקר, האם זה חוסך כסף?

אז מה זה בעצם?
Angularjs היא פלטפורמה לבניית אתרי אינטרנט (Web) ואתרים מותאמים למובייל, ואילו Ionic – המבוססת עליה היא פלטפורמה לבניית אפליקציות המאפשרת לפתח בצורה יעילה, מהירה ומסודרת אפליקציה אחת המותאמת לשתי מערכות ההפעלה וזאת מבלי להזדקק לכלים ייחודים. Angularjs היא פלטפורמה שפותחה ע”י גוגל ועוברת בדיקות ובקרות באופן שוטף ואילו Ionic היא פלטפורמה שפותחה בקוד פתוח, נבדקת ומתעדכנת באופן רציף ונתמכת ע”י קהילת מפתחים תוססת.

מהם היתרונות?

ספריות עבודה מוכנות- Angularjs היא מערכת המפשטת את העבודה עם ג’אווה סקריפט מאחר והיא מגיעה עם ספריות מוכנות המכריחות את המתכנת לעבוד בסדר מסוים שיגרום לתהליך להיעשות בצורה נכונה יותר. אחת הדוגמאות לכך היא השימוש בתבנית ה – Model View Controller או בקיצור – MVC. תבנית המבוססת על הפרדה בין המידע, התצוגה והבקר באופן כזה שניתן לעבוד על כל אחד מחלקי התבנית מבלי שיפריעו האחד לשני.
Directive- מאפיין החוזר על עצמו כאשר מפתחים ב- .HTML5כל מה שצריך לעשות הוא לכתוב את שורת הקוד הרצויה פעם אחת, לשמור אותה בתיקיה ייעודית ולהשתמש בה מחדש מתי שרוצים.
-AJAX מאפיין המאפשר למערכת לשלוף מתוכה רק את הנתון הרצוי לנו מבלי לרענן את כל הדף. את הדוגמא הטובה ביותר לכך ניתן לראות ב Gmail -, כאשר אנו מבקשים לקרוא מייל או לעבור בין תיקיות, הפקודות מתבצעות באופן ישיר ושולפות את הנתונים מבלי שנצטרך להמתין לטעינה מחודשת של הדף.
הפרדה בין צד שרת לצד לקוח- בשונה ממערכות מיושנות, במידה ויהיה באג בצד שרת, הוא יפגע רק בצד השרת ולא ישפיע על אזורים אחרים העלולים לזלוג לצד הלקוח, ולהפך.
התאמה בקלות לשתי מערכות ההפעלה: ע”י עבודה עם Ionic מקבלים כלים המאפשרים לבנות בקלות אפליקציה המותאמת לשתי מערכות ההפעלה.

ומה לגבי החיסכון בעלויות?
מאחר וניתן להתאים את שתי הפלטפורמות לשני סוגי מערכות ההפעלה, והפיתוח הוא פיתוח Web, אין צורך במפתח מובייל ייעודי, פיתוח האתר נעשה פעם אחת ועובר התאמה למובייל. אותו הדבר לגבי תיקונים, באגים ושדרוגים- צריך לתקן רק פעם אחת. גם עניין הבדיקות מקבל התייחסות – מאחר והקוד כבר כתוב ועבר דרך קהילת המפתחים, אין צורך בבדיקות QA מלאות, והרצת בדיקות אוטומציה בהחלט תספיק.

אז האם הפלטפורמות יכולות להחליף אפליקציות נייטיב? התשובה היא כן.

תציצו באפליקציות האלה:

ותשפטו בעצמכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *